Kontaktcenter
0120-830 00
kontakt@atvidaberg.se
Kontaktcenters telefontider
måndag-fredag kl 08.00-12.00
måndag-torsdag kl 13.00-16.00
tisdag och torsdag även kl 16.00-17.00
Publicerad
, klockan
Senast ändrad
, klockan
När julklapparna är öppnade och firandet är över så blir det lätt en större mängd julklappspapper, snören, kartonger, stearinljusstumpar och värmeljuskoppar med mera som ska kastas. Då är det viktigt att rätt sak hamnar på rätt ställe. Här ger vi dig information om hur en del av julens skräp ska sorteras.
Mat ska kastas i gröna påsen och om kärlet har blivit fullt går det att beställa extra hämtning genom kundtjänst.
Ska sorteras som pappersförpackningar på återvinningsstationen eller Korshults återvinningscentral. Kom ihåg att ta bort presentsnören.
Ska sorteras som restavfall och kastas i soppåsen hemma.
Förpackningsfrigolit ska sorteras som plastförpackning vid Korshults återvinningscentral. Övrig frigolit ska sorteras i energiåtervinning.
Ska sorteras som pappersförpackningar på återvinningsstationen eller Korshults återvinningscentral.
Ska sorteras som restavfall och kastas i soppåsen hemma. Kort som kan spela en melodi innehåller ett batteri och ska lämnas som elavfall på Korshults återvinningscentral eller till elinsamling i butik.
Ska sorteras som restavfall och kastas i soppåsen hemma.
Ska sorteras som ej återvinningsbart på Korshults återvinningscentral.
Klassas som elavfall och lämnas på Korshults återvinningscentral.
Ska sorteras som restavfall och kastas i soppåsen hemma.
Ska sorteras som metall och lämnas på Korshults återvinningscentral. De ska inte sorteras som metallförpackning, och inte lämnas på återvinningsstationen.
Riktiga granar ska lämnas på ristippen vid Håcklövägen 6 i Åtvidaberg eller på ristippen i Grebo. Det kan vara lättare att frakta granen nerklippt i mindre bitar.
Utan belysning ska sorteras som metall på Korshults återvinningscentral. Om granen har belysning så ska den i fösta hand plockas bort och slängas i elavfall, men om belysningen inte går att plocka bort ska hela granen slängas som elavfall.
Kan läggas i Åter-Brukets container på Korshults återvinningscentral så de kan tas om hand och säljas vidare till någon annan.
Nej, av två skäl. Dels kan det ge upphov till att orsaka starka luftföroreningar både utomhus och i bostaden. Dels har producenterna ett lagstadgat åtagande att ta hand om avfallet. I förbränningsanläggningarna finns dessutom moderna reningsmöjligheter som villor saknar.
I Åtvidabergs Vatten och Renhållnings app hittar du även sorteringsguiden som är en hjälp för dig i sorteringen av avfall.
Senast uppdaterad