I Sverige råder skolplikt för elever i grundskolan och det är viktigt med hög närvaro. Det är rektor som beslutar om ledighet. Kortare ledigheter, max 2 dagar per termin, kan klassföreståndarna besluta om på rektorsuppdrag.
På Alléskolan har vi märkt en dramatisk ökning av antalet ledighetsansökningar och det är inte ovanligt med sökta ledigheter på 1-2 veckor. Detta påverkar elevernas garanterade undervisningstid och möjligheterna att nå målen.
På Alléskolan har vi delat in läsåret i 4 stycken läsperioder om 7 veckor vardera. Då koncentrationsläses prakt-est ämnen. Att vara frånvarande dessa veckor innebär att man missar stora delar av undervisningen i dessa ämnen. Ledigheter under dessa perioder beviljas bara i undantagsfall och under kortare tid tex 1-2 dagar. Det kan tex vara då elever tävlar på nationell nivå eller då elever besöker ev framtida gymnasieutbildningar.
Ledigheter på grund av semestrar, familjehögtider etcetera beviljas inte under dessa veckor.
Längre frånvaro kan inte alltid kompenseras med individuellt pluggande då många moment i skolan görs i form av praktiskt arbete och arbete i grupp.
Du som elev har närvaroplikt, även kallad skolplikt. Ledighet beviljas därför mycket restriktivt. Om du ändå av någon anledning behöver vara ledig från skolan, så gäller följande:
Enstaka ledighetsdagar beviljas av klassföreståndare medan längre ledigheter beviljas av rektorn.
Senast uppdaterad