Kulturskolan

Kulturskolan i Åtvidaberg bildades hösten 2004 av lärare och föräldrar. Kulturskolan är en ekonomisk förening med kommunalt stöd. Antalet medlemmar är för närvarande cirka 300 stycken. Kulturskolan har 160 elever i åldrarna 7 till 24 år, samt 10 lärare som undervisar i 10 olika instrument. Verksamheten bedrivs i Facetten.
Kulturskolans ambition är att vidareutveckla eleverna och ge dem en meningsfull fritid både enskilt och i samverkan med andra kulturella verksamheter.
Kulturskolans ambition är att vidareutveckla eleverna och ge dem en meningsfull fritid både enskilt och i samverkan med andra kulturella verksamheter.
Konserter
Musikeleverna ger sista lördagen i varje månad en minikonstert på biblioteket. Det ger eleverna möjlighet att spela tillsammans i olika konstellationer. Besökaren får lyssna till musik i stor variation och bredd vad gäller intstrument och musikslag.
Besök gärna vår hemsida www.kulturskolanatvidaberg.se



Aktuellt
Lilla lördagsmusiken
Klockan 11 sista lördagen i varje månad är du välkommen till biblioteket för att under 30 minuter lyssna till musik framförd av Kulturskolans elever.
Länkar

Lyssna

